Dieta pudełkowa – chwyt marketingowy, czy wybawienie?

Czy dieta pudełkowa będzie dobrym rozwiązaniem dla osób chcących zadbać o swoje zdrowie?

Tempo życia oraz natłok codziennych obowiązków wielu z nas uniemożliwiają zadbanie o prawidłowe nawyki żywieniowe. Receptą na rozwiązanie tego problemu ma być korzystanie z gotowych pakietów posiłków na cały dzień, oferowanych przez firmy świadczące usługi w zakresie cateringu dietetycznego. Czy dieta pudełkowa to rzeczywiście dobra alternatywa dla domowych posiłków?

Ciągły pośpiech, konieczność jedzenia na „mieście” oraz wiele pokus czyhających na sklepowych półkach to jedne z głównych przyczyn epidemii otyłości. Zmagają się z nią niemal wszystkie rozwinięte państwa, a jej konsekwencje mogą być naprawdę poważne. Dodatkowe kilogramy to nie tylko kwestie natury estetycznej i pewności siebie. Nadwaga i otyłość są odpowiedzialne za obniżenie jakości życia oraz stanowią czynnik ryzyka rozwoju wielu poważnych chorób (w tym nowotworowych). A to czyni je wyzwaniem porównywalnym z nadużywaniem alkoholu, czy paleniem papierosów.

Pomoc w zdrowym odżywianiu

Dbanie o kondycję fizyczną oraz spożywanie zdrowych i urozmaiconych posiłków mają fundamentalne znaczenie dla kontroli wagi. Niestety realia współczesnego świata czynią z obu tych kwestii spore wyzwanie, z którym nie każdy potrafi sobie poradzić. Paradoksalnie w dobie swobodnego dostępu do informacji oraz ogromu materiałów publikowanych w formie poradników wideo, usystematyzowanie i skuteczne wykorzystanie zdobytej wiedzy nie jest tak łatwe jak mogłoby się wydawać.

Największym problemem, odgrywającym kluczową rolę w zdrowym odżywianiu, jest wspomniane już dbanie o właściwe zbilansowanie swojego jadłospisu. Popularne “cudowne” diety, oparte najczęściej na jedzeniu lub niejedzeniu wyłącznie określonej grupy produktów mogą wyrządzić więcej szkód niż pożytku. Dlatego dla własnego zdrowia lepiej unikać dróg na skróty, niemal zawsze prowadzących donikąd. Niestety tajniki dietetyki są na tyle złożone, że przeciętna osoba może nie odnaleźć się wśród niuansów decydujących o skuteczności diety lub jej braku. Czy w takim razie musimy zdać się na porady profesjonalisty? Niekoniecznie. Panaceum na opisane powyżej problemy ma być tytułowa dieta pudełkowa – szybka, wygodna, smaczna i zdrowa. Tak to przynajmniej wygląda w teorii, a jak jest naprawdę?

PRZECZYTAJ TEŻ: Dieta śródziemnomorska chroni również przed demencją?

Dieta pudełkowa jako panaceum na brak czasu?

Firmy kuszą potencjalnych klientów obietnicami dostarczenia prosto pod drzwi pełnowartościowych posiłków przygotowanych ze składników najwyższej jakości. Na pierwszy rzut oka samo rozwiązanie jest genialne w swojej prostocie. Wykwalifikowani kucharze przygotowują pod czujnym okiem dietetyków posiłki podzielone na kilka porcji zapewniających wyżywienie na cały dzień. Optymalny dobór składników i kaloryczności ma nie tylko skutecznie zaspokoić głód, ale również pomóc w osiągnięciu pożądanych efektów.

Tak przygotowane paczki są następnie dostarczane każdego poranka wprost pod drzwi klienta. Jego rola sprowadza się do zabrania swojej racji żywnościowej do domu lub pracy i… cieszenia się smakiem zdrowych, smacznych dań. Posiłki zostają przygotowane w oparciu o konkretny profil dietetyczny (redukcja masy ciała, sport, kulturystyka, alergie itp.), a nawet upodobania smakowe. W przypadku wielu cateringów dietetycznych możemy wybierać z rozbudowanego menu, unikając produktów których nie spożywamy ze względu na walory smakowe lub kwestie zdrowotne. Menu możemy również zmienić, jeżeli posiłki stają się dla nas zbyt monotonne. Niektóre firmy idą jeszcze dalej – stosują politykę „klocków”, pozwalając na tworzenie indywidualnego jadłospisu w oparciu o pozycje znajdujące się w stałym jadłospisie. W tym przypadku kaloryczności musimy jednak pilnować sami, opierając się na publikowanych w menu danych.

PRZECZYTAJ TEŻ: Dieta owocowo-warzywna: zdrowa i sycąca?

Jakość warta swojej ceny?

Catering dietetyczny z całą pewnością nie należy do najtańszych – trzeba to sobie uczciwie powiedzieć już na samym początku. Nie ma przy tym większego znaczenia, czy mówimy o firmach-submarkach, należących lub prowadzonych z udziałem znanych nazwisk, firmach o tzw. „ugruntowanej pozycji”, czy zupełnie nowych podmiotach, dopiero próbujących podbić rynek. Różnice w cenie mogą być znaczne, zależnie od wybranego wariantu. Jednak z punktu widzenia statystycznego Polaka żadnej z dostępnych opcji nie będzie można określić mianem taniej. Mało tego, w większości przypadków na pierwszy rzut oka taka forma cateringu może wydawać się bardzo kosztowna. Ile kosztuje żywienie z pudełek? Sporo – średnio 1500-2000 zł, chociaż bez trudu można znaleźć jeszcze kosztowniejsze propozycje.

Musimy jednak pamiętać, że cena nie bierze się znikąd. Analizując jakie składniki są używane do przygotowania posiłków, ile osób jest zaangażowanych w cały proces oraz jakie inne koszta musi ponieść dana firma, nim posiłek trafi pod nasze drzwi okaże się, że cena jest adekwatna do jakości. Oczywiście sami wyżywimy się za mniejsze pieniądze, jednak jeżeli do ceny przygotowywanych w domowym zaciszu posiłków doliczylibyśmy czas spędzony w kuchni, na zakupach, na poszukiwaniu ciekawych przepisów oraz kosztach ponoszonych w czasie dojazdu do sklepów okazałoby się, że najpewniej wyjedziemy „na zero”.

PRZECZYTAJ TEŻ: Czy skóra po odchudzaniu się wchłonie?

Dieta pudełkowa – opcja nie dla każdego, ale warta rozważenia

Czy dietę pudełkową można polecić każdemu? Raczej tak. Nie oznacza to jednak, że każdemu przypadnie ona do gustu. Problemem będzie nie tylko spore obciążenie dla domowego budżetu, które dla wielu osób będzie nieakceptowalne. Drugim z minusów może być… monotonia.

Jak wspominaliśmy, wiele firm ma bardzo „liberalne” podejście do kwestii układania menu pod potrzeby klienta. Jednak nawet w takiej sytuacji do dyspozycji będziemy mieli pewną, ograniczoną pulę posiłków do wyboru. Przy tym nowe pozycje nie pojawiają się na tyle szybko, aby rotacja w menu chroniła przed przesyceniem dostępnymi posiłkami. Dlatego często po kilkunastu tygodniach „miksowanie” zawartości pudełek stanie się bezcelowe, a osoba korzystająca z diety zatęskni do domowego jedzenia. Tym bardziej, jeżeli catering dietetyczny nie miał być pierwszym krokiem do wprowadzenia wielkich zmian w stylu życia, a jedynie formą eksperymentu, zaspokojenia ciekawości lub remedium na kulinarne lenistwo.

Interesującą opcją jest możliwość wykupienia zestawów testowych, dostępna w większości firm. Dzięki nim możesz przetestować nie tylko jakość konkretnego cateringu, ale również całą koncepcję jako taką. Co ważne możesz skorzystać z pojedynczego zestawu lub wybrać kilka dowolnie wybranych dni – np. jeżeli chcesz sprawdzić konkretne pozycje w menu. To fajna opcja dla osób, które od dłuższego czasu chciały zmierzyć się ze zdrowym odżywianiem, przed którym powstrzymywał brak czasu lub umiejętności kulinarnych. W ten sposób łatwo sprawdzisz, czy dieta pudełkowa będzie dla Ciebie rozwiązaniem wartym rozważenia.

Najnowsze artykuły

Duda i Tusk w Białym Domu. Jaki był prawdziwy cel wizyty?

Czy wizyta Andrzeja Dudy i Donalda Tuska miała wyłącznie kurtuazyjny charakter?

12 marca 2024 roku Prezydent i Premier Rzeczypospolitej udali się do Waszyngtonu na zaproszenie Joe Bidena. Oficjalnie celem wizyty było upamiętnienie 25 rocznicy dołączenia Polski do NATO oraz potwierdzenie amerykańskiego zaangażowania w kontekście trwającej rosyjskiej napaści na Ukrainę. Czy wizyta…