Dlaczego pozycjonowanie stron internetowych jest czasochłonne?

Pozycjonowanie stron internetowych zajmuje dużo czasu

Jeżeli jesteś właścicielem strony internetowej z pewnością nie raz zastanawiałeś się dlaczego zajęcie wysokich pozycji w rankingu wyszukiwarki jest tak czasochłonne. Podobne pytanie zadaje sobie zdecydowana większość osób, poświęcających wiele godzin na tworzenie wartościowych treści mających przyciągnąć uwagę internautów. W końcu od tego jak szybko Twoja strona pojawi się na szczycie listy zależy to ilu użytkowników na nią trafią. Jedni decydują się konsekwentnie działać na własną rękę, inni – sfrustrowani i zniecierpliwieni – stawiają na profesjonalną agencję SEO. I z reguły są jeszcze bardziej rozczarowani… Dlaczego? Ponieważ pozycjonowanie stron internetowych jest procesem niezwykle długotrwałym.

Coraz większa konkurencja w wirtualnej rzeczywistości zmusza właścicieli stron internetowych do sięgania po specjalistyczne usługi agencji SEO. Dotyczy to przede wszystkim przedsiębiorców dla których priorytetem jest sprzedawanie usług i produktów, a nie systematyczne rozbudowywanie swojej witryny w oparciu o wartościowe, tematycznie dopasowane treści oraz wchodzenie w interakcje z użytkownikami. Sam fakt możliwości skorzystania z doświadczenia ekspertów jest dobrą wiadomością, niestety jest też zła wiadomość – pragnąc przecisnąć się na szczyt listy będziemy musieli wykazać się sporą cierpliwością, ponieważ może to zająć… wiele miesięcy. Z jakiej przyczyny pozycjonowanie stron internetowych jest tak żmudnym procesem?

Agencja SEO nie dokona cudu

Czasy w których można było osiągać błyskawiczne rezultaty np. w oparciu o systemy wymiany linków bezpowrotnie przeminęły, a dzisiaj jedynym efektem próby skorzystania z takiego rozwiązania byłyby problemy pozycjonowanej strony – Google przykłada coraz większą wagę do stosowania wyłącznie tych środków, które spełniają (coraz surowsze) wytyczne. Przygotowanie odpowiednich narzędzi i materiałów, a następnie ich wdrożenie w taki sposób, aby „nie drażnić” właściciela najpopularniejszej wyszukiwarki ani jej algorytmów zajmuje bardzo dużo czasu, jednak jest absolutnie niezbędne, aby prowadzone działania przebiegały w sposób zbliżony do naturalnego, pożądanego przez Google. To jeden z powodów dla których skuteczne pozycjonowanie stron internetowych wymaga nie tylko ciężkiej pracy, ale również cierpliwości.

Jednak to nie jedyny czynnik decydujący o długotrwałości całego procesu. Równie istotna jest konieczność zbudowania odpowiedniego autorytetu strony oraz jej widoczności w silnikach wyszukiwarek. Nawet jeżeli tworzysz bardzo wartościowy content, osiągnięcie pełnej efektywności przyjętej strategii SEO oraz pozyskania wartościowych backlinków zajmie mnóstwo czasu.

Czas i… systematyczność

Algorytmy wyszukiwarek podlegają nieustającym modyfikacjom, a strony – aby pozostać na wysokich pozycjach – muszą się do nich nieustannie „dopasowywać”. W praktyce pod tym niepozornym słowem kryje się z reguły masa żmudnej, a przez to długotrwałej pracy.

Z tego samego powodu nie da się osiągnąć „topki” raz na zawsze. Jeżeli Ty lub firma z którą współpracujesz nie będziecie nadążać za zmianami efekt ciężkiej pracy może zostać bardzo szybko zaprzepaszczony. Skutkiem takiego zaniechania będzie zepchnięcie Twojej strony przez konkurencje na odleglejsze miejsce, natomiast jego odzyskanie nie będzie łatwe. Dlatego zamiast poganiać agencję SEO która dla Ciebie pracuje lepiej monitoruj efekty jej poczynań. Paradoksalnie to zaskakująco szybkie efekty współpracy powinny Cię niepokoić, nie zaś ich brak. Błyskawiczne osiągnięcie wysokich pozycji zwykle jest dowodem na stosowanie niedozwolonych przez Google praktyk, a to – jak wspomniano powyżej – może skutkować nałożeniem filtrów lub banem. Innymi słowy

Tak, czy inaczej kluczem do sukcesu jest nie tylko współpraca z prawdziwymi fachowcami, ale również ogromne pokłady cierpliwości. Pozycjonowanie stron internetowych jest niezwykle złożonym procesem. Zanim wdrożone działania przyniosą spodziewane rezultaty mogą upłynąć długie miesiące, a Twój portfel będzie lżejszy o tysiące złotych. Jednak dobra, konsekwentnie wdrażana strategia z pewnością pozwoli na osiągnięcie wysokich pozycji. Dzięki temu zainwestowany czas i pieniądze szybko się zwrócą ze sporą nawiązką.

Najnowsze artykuły

Poznaj 5 powodów dla których warto kupić nowy samochód

Poznaj 5 powodów dla których warto kupić nowy samochód

Wygoda jaką daje posiadanie samochodu sprawia, że niemal każdy z nas w końcu zdecyduje się na jego zakup. Staniemy wówczas przed typowym dylematem kupującego – wyborem między autem prosto z salonu, a samochodem używanym. Dlaczego warto zdecydować się na pierwszą…