Poznaj 5 powodów dla których warto kupić nowy samochód

Image

Wygoda jaką daje posiadanie samochodu sprawia, że niemal każdy z nas w końcu zdecyduje się na jego zakup. Staniemy wówczas przed typowym dylematem kupującego – wyborem między autem prosto z salonu, a samochodem używanym. Dlaczego warto zdecydować się na pierwszą z tych opcji?

Zdaniem niektórych zakup samochodu jest drugim w kolejności ważności zakupem tuż po własnych czterech kątach. Trudno się z tym nie zgodzić, ponieważ prócz pokaźnej kwoty jaką należy wyasygnować na ten cel, wiąże się on też z koniecznością starannego rozważenia wielu istotnych kwestii. Jednym z podstawowych pytań na które należy znaleźć odpowiedź już na pierwszym etapie przygotowań do zakupu jest ustalenie, czy będziemy decydować się na nowy samochód odebrany prosto z salonu, czy raczej rozważamy samochód używany. Wady i zalety pojazdów z drugiej ręki są tematem, który doczekał się wielu szczegółowych analiz, a ewentualne wątpliwości możemy rozwiać posiłkując się opiniami na forach i grupach dedykowanych ich miłośnikom. My przedstawimy Ci 5 powodów, dla których lepszym wyborem może być nowy pojazd odebrany prosto od dealera..

„Wiesz co masz”

Na pierwszy rzut oka wygląda jak banał, jednak jeżeli przyjrzysz się bliżej polskiemu rynkowi aut używanych oraz poświęcisz odrobinę czasu na zapoznanie z opiniami ludzi, którzy trafili na „minę” zmienisz zdanie. Niestety samochód używany to spore ryzyko – bez względu na to, czy nowego środka lokomocji szukasz w komisie, czy kontaktując się bezpośrednio ze sprzedającymi. Ukrywanie wad pojazdu (sprowadzających się nie tylko do błahostek takich jak niesprawny nawiew, czy przycisk sterowania szybami) zdarza się nagminnie, a późniejsze dochodzenie swoich roszczeń jest czasochłonne. Nigdy nie masz też absolutnej pewności co do historii wypadkowej pojazdu – niekiedy dopiero po latach, przy okazji oddania samochodu na poważniejszą naprawę okazuje się, że jego konstrukcja nosi ślady ingerencji jakie nie mogły powstać w fabryce. W przypadku auta odbieranego w salonie żaden z tych problemów Cię nie dotyczy – z całą pewnością nie brało ono udziału w wypadku, a przed ewentualnymi wadami jesteś chroniony przez rękojmię.

Bezpieczeństwo

Przy projektowaniu nowych samochodów kładzie się szczególny nacisk na bezpieczeństwo. Implementowanie najnowszych osiągnięć w zakresie inżynierii sprawia, że modele kolejnych generacji skutecznie zabezpieczają podróżnych nawet w sytuacjach ekstremalnych. Prócz starannie dopracowanej konstrukcji o zdrowie i życie pasażerów w razie wypadku dbają również nowoczesne systemy bezpieczeństwa, pomagające w minimalizowaniu obrażeń odnoszonych w czasie kolizji. W przypadku samochodu używanego, prócz wspomnianego powyżej braku pewności co do integralności samej konstrukcji auta, nie możesz też liczyć na wsparcie tak zaawansowanego wyposażenia.

Nowoczesne technologie

Nowy samochód to nowe technologie, a postęp jaki dokonał się w dziedzinie elektroniki na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat robi ogromne wrażenie. Wiele systemów których pojawienie się na pokładach pojazdów wydawało się pieśnią (bardzo dalekiej) przyszłości dzisiaj jest oferowanych nawet w podstawowych wersjach wyposażenia. Co ważne prócz gadżetów mających umilić podróż mówimy też – a może przede wszystkim – o elementach wspomagających kierowcę. Systemy autonomicznego hamowania, utrzymania na pasie ruchu, rozpoznawania znaków drogowych, aktywnego tempomatu, czy monitorowania martwych stref nie tylko odciążają w czasie prowadzenia auta (szczególnie na dłuższych trasach), ale pełnią też funkcję „anioła stróża”, chroniącego przed skutkami błędów popełnianych za kółkiem lub braku koncentracji.

Lepsza jakość materiałów

W przypadku samochodów projektowanych w latach 90-tych, a nawet na początku nowego tysiąclecia, jakość materiałów pozostawiała wiele do życzenia. Twarde i słabo spasowane plastiki, opadające podsufitki, przecierające się już po kilkunastu tysiącach kilometrów fotele, czy łamiące lub odpadające elementy wyposażenia to tylko kilka najczęściej występujących w ówczesnych modelach mankamentów. Dzisiaj nawet marki uchodzące za budżetowe nie mogą sobie pozwolić na oszczędzanie kosztem jakości wykonania, dlatego możesz mieć pewność, że nowe auto nie odrzuci Cię po pierwszym zajęciu miejsca w fotelu kierowcy, a jego wnętrze nie zdegraduje się zbyt szybko nawet po kilku latach intensywnej eksploatacji.

Wygoda

Nacisk kładziony na ergonomię oraz zapewnienie maksymalnego poziomu komfortu podróżowania sprawia, że najnowsze samochody niższych klas przewyższają pod kątem wygody kilkunastoletnie wozy plasowane kilka poziomów wyżej. Czasy, w których w samochodzie miejskim musieliśmy jechać z kolanami podciągniętymi pod brzuch przeminęły – dzisiaj kierowca i pasażer z przodu mają do dyspozycji ilość miejsca porównywalną z wyższymi segmentami. W przypadku modeli należących do segmentu C jest nie tylko równie wygodnie jak w nastoletnich pojazdach plasowanych o jeden, a nawet dwa poziomy wyżej, ale… wygodniej. Przemyślany układ przestrzenny, jakość wykonania oraz zastosowane rozwiązania sprawiają, że starsze auta muszą uznać wyższość swoich następców.

Najnowsze artykuły

Duda i Tusk w Białym Domu. Jaki był prawdziwy cel wizyty?

Czy wizyta Andrzeja Dudy i Donalda Tuska miała wyłącznie kurtuazyjny charakter?

12 marca 2024 roku Prezydent i Premier Rzeczypospolitej udali się do Waszyngtonu na zaproszenie Joe Bidena. Oficjalnie celem wizyty było upamiętnienie 25 rocznicy dołączenia Polski do NATO oraz potwierdzenie amerykańskiego zaangażowania w kontekście trwającej rosyjskiej napaści na Ukrainę. Czy wizyta…