Zakup samochodu i jazda próbna? Uważaj na kosztowny “szczegół”

Zakup samochodu i jazda próbna nie muszą być tak łatwe, jak mogłoby się wydawać

Zakup samochodu z drugiej dla większości z nas jest dość stresującym doświadczeniem. Próbując zapamiętać wszystkie kluczowe aspekty na które należy zwrócić szczególną uwagę przy transakcji często zapominamy o pewnej, błahej rzeczy. Niestety niepozornej tylko na pierwszy rzut oka – jeżeli zdecydujesz się na jazdę próbną bez jej weryfikacji możesz mieć ogromne kłopoty.

W czasie poszukiwań używanego samochodu pamiętamy o wielu rzeczach. Niestety jedną z nich nie jest sprawdzenie ważności polisy obowiązkowego ubezpieczenia OC, które musi posiadać każdy pojazd. A to spory błąd. Dlaczego? Ponieważ jeżeli w czasie jazdy próbnej spowodujemy kolizję lub wypadek większe problemy z tytułu jego braku możemy mieć my, a nie właściciel…

PRZECZYTAJ TEŻ: Mandat za brak przeglądu w 2023 może uderzyć po kieszeni

Obowiązek upewnienia się, że pojazd za kółkiem którego zamierzamy usiąść ma ważną polisę ciąży właśnie na kierowcy. Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, jednak nieznajomość prawa nie zwalnia z jego respektowania – warto o tym pamiętać. Właściciel takiego pojazdu również zostanie ukarany, jednak jego odpowiedzialność może skończyć się jedynie na odgórnie ustalonej karze za brak OC. Kierowca zaś, nawet jeżeli do nieubezpieczonego pojazdu wsiadł zupełnie nieświadomie, zostanie obciążony wszelkimi kosztami związanymi z samym wypadkiem. Co gorsza zarówno tymi dotyczącymi uszkodzenia pojazdu lub pojazdów, jak również ewentualnymi kosztami leczenia oraz zadośćuczynieniem za uszczerbek na zdrowiu, czy śmierć.

Warto o tym pamiętać, ponieważ zwykłe zapominalstwo w połączeniu z chwilą nieuwagi może nieświadomego kierowcę wyjątkowo słono kosztować. Nawet stosunkowo niewielkie uszkodzenia kilkuletniego samochodu klasy średniej usuwane w ASO mogą kosztować kilkanaście tysięcy złotych. Jeżeli natomiast dojdzie do poważnego wypadku kwoty mogą sięgnąć milionów złotych… A wówczas zakup samochodu używanego może okazać się wielokrotnie droższy niż odebranie pachnącego nowścią pojazdu wprost z salonu.

Najnowsze artykuły

Poznaj 5 powodów dla których warto kupić nowy samochód

Poznaj 5 powodów dla których warto kupić nowy samochód

Wygoda jaką daje posiadanie samochodu sprawia, że niemal każdy z nas w końcu zdecyduje się na jego zakup. Staniemy wówczas przed typowym dylematem kupującego – wyborem między autem prosto z salonu, a samochodem używanym. Dlaczego warto zdecydować się na pierwszą…